dr n. med. Zbigniew Ulatowski

Chirurg naczyniowy.

Absolwent Akademii Medycznej w Łodzi z 1973 roku. Od roku 1981 doktor pracuje jako Specjalista Chirurgii Ogólnej, zaś od 1986 roku jest Specjalistą Chirurgii Naczyniowej. Tytuł doktora nauk medycznych uzyskał w 1985 roku. Od ponad 30 lat świadczy usługi medyczne z zakresu diagnostyki i leczenia chorób tętnic i żył. 

Doktor specjalizuje się w laserowym usuwaniu żylaków kończyn dolnych metodą EVLT. Jest to metoda mniej inwazyjna w stosunku do zabiegu chirurgicznego. Charakteryzuje się ona o wiele mniejszym stopniem inwazyjności w porównaniu do tradycyjnej operacji żylaków. Podczas zabiegu do niewydolnej żyły przez niewielkie nacięcie wprowadzany jest światłowód, który przewodzi emitowaną przez laser, silnie skoncentrowaną wiązkę światła. Energia lasera doprowadza do destrukcji elementów białkowych ścian żyły, a następnie ich obkurczenia i zamknięcia. Zabieg odbywa się zazwyczaj przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego w obecności anestezjologa, trwa bardzo krótko (1 – 1,5 godziny) i pacjent nie wymaga hospitalizacji. W związku z tym laserowe usuwanie żylaków to metoda szczególnie polecana wszystkim pacjentom ceniącym swój czas i oczekującym skutecznej pomocy w walce z żylakami. Według badań klinicznych zabieg cechuje wysoka skuteczność (na poziomie 98%) oraz gwarantuje doskonały efekt kosmetyczny.

aaa

Doświadczenie zawodowe, kursy i staże:

 •    kurs leczenia chorób żył: m.in. Paryż 1994 rok, Bohun 1998 rok
 •    kurs operacyjnego leczenia żylaków dolnych metodą EVLT z zastosowaniem lasera m.in VenaCure 1470: Francja 2006 rok, Wiedeń 2007 rok, Haga 2011 rok, Boston USA 2013 rok

aaa

Leczenie żylaków kończyn dolnych metodą EVLT z programem komputerowym EndoLaser Venous Informatic System odbywa się pod kontrolą USG. Zabiegi z wykorzystaniem lasera VenaCure 1470 są minimalnie inwazyjne. 

 Laserowe leczenie żylaków Kraków - dr n. med. Ulatowski

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

1. Czy zamknięcie żyły powierzchownej, na której powstają żylaki, spowoduje komplikacje?

  •    Nie, ponieważ żylaki i pozostałe żyły powierzchowne przemieszczają z kończyn dolnych do serca mniej niż 5% krwi żylnej.

2. Jakie komplikacje mogą wystąpić po zabiegu?

  •    Operacja laserowa żylaków, szczególnie z zastosowaniem lasera VenaCure 1470, w znieczuleniu miejscowym, pod kontrolą USG, dzięki małej inwazyjności, minimalizuje wystąpienie komplikacji, takich jak: zakrzep, zator, zapalenie i przebarwienie skóry, ból w okresie pooperacyjnym, obrzęki podudzi, nieestetyczne blizny skóry.

3. Czy laser stanowi zagrożenie?

  •    Laser VenaCure 1470 jest tak skonstruowany, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo podczas operacji.

4. Jaka jest skuteczność zabiegów EVLT?

  •    Operacja żylaków laserem VenaCure 1470 wykonywana pod kontrolą usg jest tak samo skuteczna, jak operacje tradycyjne.

5. Jakie są inne metody leczenia żylaków kończyn dolnych?

  •    Alternatywne metody leczenia żylaków to: skleroterapia, zastosowanie wysokiej częstotliwości radiowej. Tradycyjne metody operowania żylaków wymagają zastosowania znieczulenia nadoponowego (podanie leku do kanału kręgosłupa) lub ogólnego, co skutkuje dłuższym pobytem w szpitalu i dłuższym okresem rekonwalescencji.

aaa